اینستاگرام مشاوران ایرانی
  Toronto ----
  Vancouver ----

: Canadian Dollar Price

چه کاری انجام بدهیم تا اقامتمان در کانادا ، محفوظ

اقامت دائم کانادا – چه کاری انجام بدهیم تا اقامتمان در کانادا، محفوظ بماند؟

تصور کنید که شما واجد شرایط برای اقامت دائم کانادا هستید.
و، ویزای اقامت دائم برای خود و خانواده تان، گرفته اید.
و به کانادا مهاجرت کرده اید، و در زمان مشخصی لندینگ را انجام داده اید.
و برای اینکه کارت پی آر را بگیرید مدتی زمان می برد که به طور معمول 45 روز است. حالا می خواهیم بپردازیم به اینکه،

چه کاری انجام دهیم تا اقامتمان از بین نرود؟

 


شما در پنج سال اول، که اقامت کانادا را دارید باید دسته کم، دوسال را در کانادا زندگی کنید.
مثلا باید شما 730 روز، از این 1826 روز را در کشور کانادا بگذرانید، می توانید در شروع 5 سال،  دو سال را در کانادا بمانید و مابقی را به کشور مبدا برگردید، فرقی نمی کند اول دوره 5 ساله باشد، میان دوره یا پایان دوره 5 ساله، در هر صورت شما باید 2 سال از 5 سال به عبارتی 730 روز را در کانادا بمانید و زندگی کنید.

اگر شما سه سال اولی که از تاریخ لندیگ شما شروع شده، را در کشور مبدا بگذرانید، و برای دوسال باقی مانده از لندیگ، برای ماندن، به کانادا سفر کنید، تحقیق و بررسی می کنند، که در زمانی که باقی مانده، مشکلی برای ماندن تعداد روزهای تعیین شده نداشته باشید،
که اگر بررسی شود و انشاالله شما مشکلی نداشته باشید، دیگر با افسر مشکلی نخواهید داشت.

برای مثال شما در سال 2018 در اول ژانویه، لندیگ کرده اید، و بعد از لندینگ شما به کشور مبدا برگشته اید، خوب شما باید طوری زمان بندی کنید برای برگشتن به کشورکانادا که تا اول ژانویه سال 2023 دوسال باقی مانده باشد.

اگر زمان بندی کنید و طوری برگردید به کشور کانادا، که هنوز زمان برای گذراندن دوسال داشته باشید، و وقتی با افسر حساب کنید، و 730 روز تا پایان لندینگ شما باقی مانده باشد، دیگر با افسر مشکلی ندارید.

این سخت گیری برای این است که شما تازه وارد هستید و 5 سال اول، ورودتان به کشور کاناداست.
اگر در این 5 سال، کمتر از 730 روز در کانادا اقامت داشتید، مانع ورود شما به کانادا نمی شوند، اما برگه ای به شما می دهند به نام departure order.
با این وجود، امکان دارد، در برابر یک پروسه ای قرار بگیرید که شما را به دردسر می اندازد و ممکن است اقامتتان از بین برود و دیگر نتوانید در کانادا اقامت داشته باشید.
در این صورت شما باید، خیلی فوری، وکیل بگیرید، و آن را appeal کنید.
اگر این کار را نکنید، گرفتاری های جدیدی برایتان به وجود می آید، و اقامتتان را از دست می دهید.
اما بعد از این 5 سال، هر موقعی که از مرز وارد شدید، یا به سفارت رفتید، چیزی را که حساب می کنند، برای 5 سال گذشته است،
بحرحال، اگر شما، کارت اقامت جدید برای 5 سال دوم گرفته اید،
مثلا تصور کنید، که شما در 5 سال اول، سه سال را نبوده اید و دوسال آخر را در کانادا زندگی کردید، و بعد از آن برای گرفتن کارت جدید، درخواست داده اید، و کارت را گرفته اید، به این فکر نباشید که چون این کارت را گرفته اید و 5 سال اعتبار دارید، می توانید سه سال را بروید و در کشور مبدا زندگی کنید، و بعد بیایید، اصلا به این صورت نیست.
بعد از 5 سال اول، دیگر هر موقعی که وارد شوید، فقط توجهشان به 5 سالی است، که قبل از ورود شما به کانادا بوده است، که آیا دوسال را بوده اید یا خیر؟

 

پیشنهاد

ما به شما پیشنهاد می کنیم، تا زمانی که در کانادا هستید، و مشکلی هم برایتان پیش نیامده، اگر 5 سال شما تمام شد، و خواستید دوباره برای تمدید کارت اقامت خود، درخواست بدهید، حساب کتاب کنید، ببینید، در 5 سالی که گذشت، آیا آن دوسالی که را که باید در کانادا حضور فیزیکی می داشتید، را حضور داشته اید یا خیر.
اگر کمتر از دوسال در کانادا بوده اید، برای تمدید کارت خود، اقدام نکنید، اشکالی ندارد بدون داشتن اعتبار کارت، در کانادا زندگی کنید.

اگر اعتبار کارتتان تمام شود، شما اعتبار اقامتتان را از دست نخواهید داد، و اعتبار اقامت شما، بستگی به اعتبار کارتتان ندارد.
اگر شما اعتبار کارتتان تمام شد، حضور شما در کانادا غیر قانونی نیست و مجاز می باشید.
این نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.
و خیلی ها برای اینکه از این موضوع مهم اطلاع ندارند به دردسر می افتند و دچار مشکل می شوند.

بنابراین باید دقت کنید:

در 5 سال اولی که کارت می گیرید، برایش استثنا قائل شوید، که آیا می توانید آن دو سال را در بین این 5 سال، در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید؟
اگر شما، قبلا دوسال را درکانادا زندگی کرده اید، یا اینکه بعد از گرفتن کارت، در این دوره 5 ساله، 730 روز را، در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید، دیگر از آن به بعد کاری به کار شما ندارند، و مبنا را می گذارند بر همان 5 سال اول.
و دیگر فرقی نمی کند که شما کارتتان اعتبار دارد یا نه.
شاید هنوز برای بعضی افراد هنوز سوالاتی پیش بیاید، به این علت است که بعضی ها می گویند 5 سال اول، 5 سال دوم، یا کارت اول، کارت دوم، که این طور نیست نباید به تفکیک 5 سالها بپردازید.
هر موقعی که وضعیت اقامت شما را افسر بخواهد نگاه کند، فقط به این نگاه می کند که آیا شما 730 روز از 5 سال اول را در کانادا حضور فیزیکی داشته اید یا خیر؟
مهم نیست که شما الان وارد 5 سال دوم شده اید یا خیر، شما کارت خود را تمدید کرده اید یا خیر.
تاکید می کنم، در مورد 5 سال اول توجه می شود مابقی سالها تفاوتی ندارد.
وقتی افسر بررسی می کند، می بیند که آیا شما 730 روز را تکمیل کرده اید یا خیر، و اگر هنوز این 730 روز را تکمیل نکرده اید و هنوز وقت برای پر کردن این روزها دارید با شما کاری ندارد.
تفاوت 5 سال اول  با سالهای دیگر فقط در همین است.

 

استثناء در مورد قوانین مهاجرت

درست است برای اینکه اقامت خود را در کانادا محفوظ نگه دارید باید دوسال از 5 سال را در کشور کانادا حضور فیزیکی داشته باشید اما در این قانون استثناء های هم نیز وجود دارد.
استثنا اول، مخصوص کسانی می باشد که همسر آنها کانادایی می باشد.
این افراد اگر با همسرکانادایی خود، خارج از کانادا هم زندگی کنند، می توانند حتی تعداد، روزهایی را که در خارج کانادا زندگی کرده اند، در تعداد این روز ها حساب کنند.
به عبارت دیگر، می گویند، زندگی با همسر کانادایی به همان اندازه سخت است که زندگی در کانادا سخت و مشکل است.
این عبارت را به این خاطر می گویند و شوخی می کنند که شما همیشه این قانون را به خاطر داشته باشید.

استثنای دوم:

این استثنا برای کسانی است که، در یک شرکت کانادایی استخدام شده اند، و برای ماموریت از طرف این شرکت، به کشور دیگری، مثلا فرانسه فرستاده شده اند، برای مدت یک سال.
این یک سالی را که در کشور کانادا زندگی نمی کنید، چون از طرف یک شرکت کانادایی مامور شده اید که خارج شوید از کشور کانادا، این مدت جزء 730 روزتان محاسبه می شود.

نکته در مورد اقامت موقت در بیرون از کانادا :

اگر شما با همسر کانادایی خود بیرون از کشور بوده اید یا به خاطر ماموریت شرکت کانادایی، خارج از کشور کانادا بوده اید باید بتوانید ثابت کنید و مستند باشد.

برای اینکه تبعه کانادا باشید باید، در خاک کانادا حضور فیزیکی داشته باشید.

نکته:

توجه کنید که این استثنائات را نگذاشته اند که شما سوء استفاده کنید و به صورت صوری کار کنید، مثلا کسانی هستند ک می خواهند شرکتی را در کانادا ثبت کنند، و برگردند کشور مبدا، و بگویند که دارند برای شرکت کانادایی کار می کنند.
به این سادگی ها هم نیست.
باید آن بیزینس جدی و مهم باشد، و کاری که مبهم نباشد، که به خاطر آن شخصی را فرستاده اید خارج از کانادا مشغول به کار شود.
به خصوص برای کسانی که در کانادا شرکتی به ثبت رسانده اند و بعد خودشان را به کشور مبدا می رسانند.

اقامت دائم کانادا – یک مثال در رابطه با ثبت شرکت در کانادا:

یک ایرانی، در کانادا، شرکتی را به ثبت می رساند، و حتی برای آن شرکت، جایی را هم اجاره می کند، و دو نفر را به صورت، صوری درآن شرکت می گذارند که کارکنند، و خودشان برمی گردند ایران.
همیشه افسران به این نکات توجه، و شک دارند.

یک پیشنهاد در رابطه با سوء استفاده از ثبت شرکت برای اقامت دائم کانادا

ما به شما توصیه می کنیم که از این کار خودداری کرده و این کار را انجام ندهند.
اگر افسران متوجه شوند که شما از این قانون سوء استفاده کرده اید، تبعاتی به همراه دارد که هم هزینه بر است، هم جبران ناپذیر و اینکه نتیجه ای هم نمیگیرید.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

What happens if my PR card expires?

I am a new permanent resident of Canada. Do I need to apply for a permanent resident card?

لیست مطالب مهم سایت  

مطالب مرتبط با " چه کاری انجام بدهیم تا اقامتمان در کانادا ، محفوظ "